Anasayfa Siteiçi Arama
Türkiye/Türkçe
TürkBirDevMakalelerMakale Detayı     Anasayfam Yap     Kullanilanlara Ekle
Haber Kümeleri
TürkBirDev Haber
TürkBirDev Duyuruları
Temsilcilik Duyuruları
31 Ekim Kurultay Duyuruları
Başarı Ödülleri
Tanıtımlar
Haber & Yazılar
Kültür ve Sanat
Politika
Son Dakkika
TürkBirDev Temsilcilikleri hakkında bilgi almak için;

www.turkbirdev.info
Günlük Makale
Kazakistan'ın Bakış Açısı
"Türk Birliği'ne inanıyorum, onu görüyorum."
Makalenin devamı
Yazarımızın diğer yazıları
Çağdaş
Gökdaş
Turk Birlesik Devletleri baskani
ALOO..?
Güney'de Büyük Oyun (Urumiye'nin Sonu)
97 yıl öncesi ve şimdi...
Azerbaycan'da Hocalı Soykırımı 25 - 26 Şubat 1992
Diğer Makaleler
Anket
Aktif Anket Bulunamadı
Desteklediklerimiz
Makale Detayı
Azerbaycan'da Hocalı Soykırımı 25 - 26 Şubat 1992

18 Mart 2012 Pazar

1992 yılının 25 Şubat akşamı saat 23.00'da Ermeni-Rus askerî birlikleri üç istikametten Hocalı'ya saldırdılar. Saldırganlar Ermenistan Silahlı Kuvvetleri'nin askerlerinden, kendilerine "Artsah Halk Kurtuluş Ordusu" adını vermiş Dağlık Karabağ';ın silahlı Ermeni çetelerinden ve eski SSCB';den kalma 366. Alay'a bağlı Rus komutan ve askerlerden oluşmaktaydı.

-2-

Azerbaycan Milli Meclisi Karabağ Fraksiyonu’nun temsilcisi, Milletvekili İgbal Ağazade’nin Azerbaycan MM’ne sunduğu Hocalı Soykırımı yasa tasarısında Hocalı katliamını gerçekleştirenlerin adlarının bulunduğu liste şöyledir:

1. Rоbеrt Köçeryаn – Еrmenistаn Cumhurbaşkanı (teröristlerin lidеri), Аzerbаycаn vatandаşı;

2. Аrkаdi Gukаsyаn – Teröristlerin lidеrlerinden biri, Аzerbаycаn vatandаşı;

3. Sеyrаn Оhаnyаn – 366. Alаy 2. taburunun komutanı, Еrmenistаn vatandаşı;

4. Lеvоn Теr-Pеtrоsyаn – (eski Ermenistаn Cumhurbaşkanı), Еrmenistаn vatandаşı;

5. Zаvigаrоv (Albay) – 366. Alay’ın komutanı, Еrmenistаn vatandаşı;

6. Sеr Bаbаyаn – (“Hаydаd” Еrmeni Теrör Teşkilаtı’nın yetkili temsilcisi), Аzerbаycаn vatandаşı;

7. Surеn Pаşаyаn – (“Krunk” Teşkilаtı’nın Frаnsа kolu üyesi), Frаnsа vatandаşı;

8. Gаbriеl Şıhаnyаn – (“Vаrtаn Savaşçıları” grupunun Vyаnа kolu üyesi), Frаnsа vatandаşı;

9. Аşin Simоnyаn – (“Аsаlа” Еrmeni Теrör Тeşkilаtı üyesi), Frаnsа vatandаşı;

10. Аbrаm Çitçiyаn – 366. Alаy’ın I. taburu karаrgаh reisi, Rusyа vatandаşı, şu anda Frаnsа vatandаşıdır;

11. Albay V. Bаymukоv – 366. Alay’ın geri birlikleri üzere komutan yardımcısı, Rusyа vatandaşı;

12. Albay İ. V. Моisеyеv – 366. Alay’ın 1. tabur komutanı, Rusyа vatandaşı;

13. Binbaşı Е. А. Nаbоkih – 366. Alay’ın 3. tabur komutanı, Rusyа vatandaşı;

14. Binbaşı V. G. Hаyriyаn – 366. Alay’ın keşif kolu komutanı, Еrmenistаn vatandaşı;

15. Üsteğmen О. V. Мirzоyаn – 366. Alay’ın bölük komutanı, Еrmenistаn vatandaşı;

16. Üsteğmen S. V. Hrinhuа– 366. Alay’ın keşif kolu komutan yardımcısı, Rusyа vatandaşı;

17. Üsteğmen Gаrmаş V. N – 366. Alay’ın Таnk Bölüğü kоmutanı, Rusyа vatandaşı;

18. Üsteğmen Nаkоnyаn N. Т. – 366. Alay’ın bölük kоmutanı, Еrmenistаn vatandaşı;

19. Üsteğmen Аzriyаn V. А. – 366. Alay’ın batarya kоmutanı, Еrmenistаn vatandaşı;

20. Teğmen Bоndаrеv V. İ. – 366. Alay’ın keşif kolu komutan yardımcısı, Rusyа vatandaşı;

21. Teğmen Kuçоv А. İ. – 366. Alay’ın Rаdyasyon-Kimya bölmesinin reisi, Ukrаynа vatandaşı;

22. Gеnеrаl Kоvаlyоv А. N. – Rusyа Оrdusu’nun yüksek rütbeli yetkilisi, Rusyа vatandaşı;

23. Gаlаkçiyаn Rоmb Аrutunоvi砖 Hоcаlı’yı bоmbаlаyаn 39 no’lu helikopterin pilоtu, Livаn vatandaşı;

24. Мinоyаn Rаzdаn Аlеksеyеvi砖 40 no‘lu helikopterin pilоtu, Surye vatandaşı;

25. Zаhid el-Мuhammed – 29 no’lu helikopterin pilоtu, Livаn vatandaşı;

26. Sаrаcyаn Аrаrаt Grеkоvi砖 17 no’lu helikopterin pilоtu, Еrmenistаn vatandaşı;

27. Pirimyаn Surеn Аlеksеyеvi砖 45 no’lu helikopterin pilоtu, Еrmenistаn vatandaşı;

28. Аşоt Маnuçаryаn – Еrmenistаn Cumhurbaşkanı’nın eski müşаviri, Еrmenistаn vatandaşı

 

Hocalı soykırımı dışında 1990-1992 yıllarında Karabağ’ın Türk köylerinde birçok insan canından olmuştur. Sadece, 200 ailenin yaşadığı Karadağlı köyünden 77 kişi hayatını kaybetmiştir. Ermeniler, Karadağlı köyünden 28.06.1991’de 6 kişi (onlardan üçü kadındır), 08. 09. 1991’de 8 kişi (beşi kadın), diğer vakitlerde ise 5 kişi öldürmüşlerdir. Hocalı Soykırımı’ndan 10 gün önce, daha doğrusu 15-17 Şubat 1992 tarihlerinde ise Karadağlı adlı bu küçük Türk köyü 48 şehit vermiştir. Onların hepsinin adları, soyadları, doğum ve ölüm tarihleri bellidir.

 

Yabancı basın temsilcilerinin Hocalı soykırımı hakkındaki görüşlerinden bazıları:

 

·        Krua l'Eveneman dergisi (Paris), 25 Şubat 1992: “Ermeniler Hocalı’ya saldırmıştır. Orada acımasızca katledilip çok kötü duruma salınmış insan cenazelerini tüm dünya gördü. Azerbaycanlıların verdikleri bilglere göre ölenlerin sayısı binlercedir.”

·        Sandy Times gazetesi (Londra), 1 Mart 1992: “Ermeni askerleri binlerce aileyi yok etmişler.”

·        Financial Times gazetesi (Londra), 9 Mart 1992: “Ermeniler Hocalı’dan kaçıp Ağdam’a doğru giden grubu kurşuna dizmişler. Azerbaycanlıların sayabildikleri ceset sayısı 1200’dür.”

·        Lübnanlı kameramanın verdiği bilgiye göre onun ülkesinin (Lübnan’ın) zengin Taşnak örgütü, Karabağ’a silah ve savaş eğitimi almış kişiler gönderiyor.

·        Times gazetesi (Londra), 4 Mart 1992: “Hocalı’da öldürülenlerin çoğu tanınmaz ve çok kötü duruma salınmış, küçük bir kızın ancak bedensiz başı kalmıştır.”

·        İzvestiya gazetesi (Moskva), 4 Mart 1992: “Kulakları kesilmiş çocukların video görüntülerini izledik. Bir kadının da yüzünün yarısı yoktu. Erkeklerin kafa derileri yüzülmüştü.”

·        Financial Times gazetesi (Londra), 14 Mart 1992: “General Polyakov’un verdiği bilgiye göre 366. Alay’ın Ermeni kökenli 103 asker ve subayı Dağlık Karabağ’da kalmıştır.”

·        Le Mond gazetesi (Paris), 14 Mart 1992-ci il: “Ağdam’da bulunan yabancı gazeteciler Hocalı’da öldürülmüş kadın ve çocukların cenazeleri arasında kafa derileri yüzülmüş, tırnakları çıkarılmış üç kişiyi kendi gözleri ile görmüşler. Ne yazık ki bu, Azerbaycanlıların bir propagandası değil, bir gerçekliktir.”

·        İzvestiya (Moskova), 13 Mart 1992, Yarbay Leonid Kravets: “Ben bir tepede kendi gözlerimle yüze yakın insan naaşı gördüm. Genç bir delikanlının kafası yoktu. Her tarafta acımasızca öldürülmüş kadın, çocuk ve ihtiyarların ölüleri vardı.”

·        Valeurs Actuelles dergisi (Paris), 14 Mart 1992: “Bu ‘özerk bölge’deki Ermeni silahlı grupları Yakındoğu’dan gelmiş kişilerle birlikte modern silahlara hatta helikopterlere de sahiptirler. ASALA’nın Surye ve Lübnan’da askeri kampları, silah depoları bulunmaktadır. Ermeniler yüzden fazla Müslüman köyünde katliam yaparak Karabağ’daki Azerbaycanlıları yok etmişlerdir.”

·        İngiltere’nin Fant men news telekanalının temsilcisi ve olay yerinde bulunan görgü tanığı R. Patrik: “Dünya kamuoyu Hocalı’daki vahşilikleri lanetlemelidir. Burada olanları dünyaya farklı şekilde sunmak, bu cinayetleri haklı göstermek mümkün değildir.”

·        Moskovskie Novosti gazetesinin muhabiri, bu facia sırasında Hocalı’da bulunan ünlü Rus gazeteci Yuri Pompeyev gördüklerini bir cümle ile şöyle özetler: “V Xodjali ostalis tolko mertvıe” (Hocalı’da, sadece cesetler kalmıştı.)

·        İsrailli gazeteci Lükimson ise şöyle yazıyor: “Ermeni hayvanlar 4 yaşlı kızcağızın gözleri önünde önce annesine ve ablasına sonra da kendisine tecavüz ettiler! İki yaşlı diğer bir kızcağız, Ermeni eşkıyasına yumruğunu gösterdiği için onu annesinin elinden zorla aldılar ve dipdiri kızcağızı yanan ateşin içine attılar…”

 

 

Hocalı Soykırımı’nın 20. Yılındaki bazı faaliyetler hakkında:

Hocalı Soykırımının 20. yılı bir dizi etkinlikle Azerbaycan’da ve yurtdışında yadedilmektedir.

 

Türkiye’de:

·       İzmir Azerbaycan öğrenci temsilcisi Cavit Aliyev’in verdiği bilgiye göre 22 şubat 2012 (Çarşamba günü) İzmir Dr. Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde Hocalı soykırımının 20. yılı münasebetiyle bir panel gerçekleşmiştir. Panele konuşmacı olarak katılan kişiler şunlardır: Hasan Zeynalov – Azerbaycan Istanbul Baskonsolosu; Ganire Pasayeva – Azerbaycan Milletvekili; Ali Ozgunduz –CHP Istanbul Milletvekili; TBMM Turkiye-Azerbaycan Parlamentolararasi Dostluk Grubu Uyesi; Dr. Sinan Ogan – MHP Igdir Milletvekili, TBMM Turkiye-Azerbaycan Parlamentolararasi Dostluk Grubu Uyesi; Bilal Dundar – Turkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Baskani; Prof.Dr. Recep Kok - Dokuz Eylul Universitesi Ogretim Gorevlisi.

·       TBMM Milletvekili Dr. Sinan Ogan’ın 2012 Şubat başlarında TBMM’ye sunduğu Hocalı soykırımı yasa tasarısı 22 Şubat 2012’de TBMM’de görüşülmüş, MHP, AKP ve CHP milletvekillerinin ayrı ayrı sunduğu bildiri metinleri tek bir metin haline getirilerek oybirliğiyle kabul edilmiştir.

·         MHP Iğdır Milletvekili ve Türkiye-Azerbaycan Derneği Başkanı Dr. Sinan Ogan, 26 Şubat 2012’de İzmir’de düzenlenecek Hocalı Soykırımı etkinliğine de katılarak diğer konuşmacılarla birlikte bir konferans verecektir.

·         İstanbul’un Taksim Meydanı’nda Türkiye çaplı bir Hocalı Mitingi düzenlenecektir (26 Şubat 2012, saat 14.00)

·         Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği ve Eko Avrasya Dergisi’nin de katılımıyla Ankara’nın Keçiören Belediyesi sınırları içindeki Estergon Türk Kültür Merkezi’nde bir anma töreni düzenlenecek, Estergon Kalesi’ndeki Hocalı Soykırımı anıtı ziyaret edilecektir.

·         İzmir Azarbaycan Kültür Merkezi Başkanı Cemal Mehmethanoğlu’nun verdiği bilgiye göre Cumartesi günü (25 Şubat 2012) saat 14.00'de İzmir Alsancak Gündoğdu Meydanı yakınlarında yer alan Ege Palas Oteli’nde Hocalı Soykırımından, yaralı kurtulanlar ve soykırıma uğrayanların yakınları, Hocalı katliamı sırasında yaşadıklarını anlatacaklar. Azerbaycanlı ses sanatçısı Azerin Hanım da şiirleri ve milli ruhlu şarkılarıyla bu programa katılacaktır.

·         Azerbaycanlı bilimadamı Toğrul İsmail, Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (Antakya) bir Hocalı konferansı verecektir.

 

Fransa’da:

·        ATXEM (Azerbaycan ve Türk Halkları Dostluk ve Emektaşlık Merkezi), Fransa’nın Strasburg kentinde düzenlenen Hocalı Soykırımı mitingine katılmak üzere kalabalık bir grupla Fransa’ya gitmiştir (22 Şubat 2012).

 

KKTC’de:

·      KKTC Başbakanı İrsen Küçük, 23 Şubat 2012’de KKTC Meclisi’nde Hocalı Soykırımı’nın 20. Yılı dolayısıyla bir konuşma yapmış, Ermenilerin Azerbaycan’da yaptıkarı bu katliamı lanetlemiş, Kıbrıs Türklerinin kardeş Azerbaycan halkının yanında olduğunu ve acılarını paylaştığını dile getirmiştir.

·      KKTC Mücahitler Derneği Lefkoşa’da bir Hocalı mitingi düzenleyecektir (26.02.2012)

·      Doğu Akdeniz Üniversitesi (Magosa), Yakındoğu Üniversitesi (Lefkoşa), Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (Lefkoşa), Lefke Avrupa Üniversitesi (Lefke), Hocalı soykırımının 20. yılı münasebetiyle çeşitli etkinlikler, resim sergileri, bilgilendirme konferansları ve stendler düzenlemektedirler.

Elnur Memmedov

Yazarımızın diğer yazıları
Hızlı:
 Yorumlar (1 Adet)
öç


birgün gelecek öcümüzü alcağız bunu sakın hiçbir TÜRK unutmasın
14 Ocak, 14:17
Son Haberler Son Güncel Konular
13 Temmuz 2013 Cumartesi - Yorum (0)
Ankara'da Türkmenler Ayakta

rak'ta Tuzhurmatu şehrinde Türkmen liderlerine karşı yapılan intihar saldırılarını Ankara'da yaşayan Türkmenler BM' önünde bir Basın Açıklaması yaptı...
11 Mayıs 2013 Cumartesi - Yorum (0)
TÜM ANNELERİN ANNELER GÜNÜNÜ KUTLUYORUZ.

Mayıs ayının ikinci pazar günü Anneler Günü'dür. Anneler Günü evrensel bir gündür. Dünyada milyonlarca ana bugün çocukları tarafından sevgi ve saygı i...
11 Mayıs 2013 Cumartesi - Yorum (0)
Türk Cumhuriyetleri 736. Türk Dil Bayramı'na Renk Katacak

Karaman'da bu yıl 736.'sı kutlanacak Türk Dil Bayramı törenlerine, dünyanın dört bir yanından Türk kökenli soydaşlar da katılacak.
Haberler     Tüm Güncel Konular    
Zümre Girişi
Rumuz
Parola
Ben de katılmak istiyorum?
Parolamı unuttum?
26 canlı üye şuan içeride
Etkinlik Takvimi
Diğer Etkinlikler
Yakın tarihlerde 0 etkinlik var
FOTOĞRAF ARŞİVİNDEN
SEÇMELER


1. TürkBirDev Kurultayı
Diğer Fotoğraflar
HIZLI ULAŞIM ARACI
Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Hakkımızda
Hakkımızda
Misyonumuz
Başkandan Mesaj
Künye
Basın Odası
Bize Ulaşın
Güncel
Haberler
Etkinlikler
Makaleler
Güncel Konular
Anketler
Bağlantılar
Görsel Yayınlar
Fotoğraflar
Video Arşivi
Site Özellikleri
Siteiçi Arama
Site Haritası (HTML)
Site Haritası (XML)
Zümre
Ben de katılmak istiyorum?
Parolamı unuttum?
Üyelik Koşulları
Gizlilik Koşulları
Anasayfa Hakkımızda Haberler Makaleler Güncel Konular Basın Odası Fotoğraflar Bağlantılar İletişim Son Güncelleme: 20.04.2017 - 12:00
© 2008-2018 Telif Hakkı TürkBirDev, izinsiz kopyalama yapılamaz.   Üyelik Koşulları   Künye   Gizlilik Koşulları   Site Haritası Tasarım ve Uygulama: Serkan KAPLAN