1986 yılında Ürümçi'de doğan Erşidin Erkin lise yıllarında Çin hapishanelerinde yattığını 4 yıl öncesinde ise Türkiye'ye geldiğini belirtti.

Erşidin Erkin, sosyal medyada yayınladığı yazılı bir açıklamada yaklaşık 15 tanıdığının ve akrabasının toplama kamplarında olduğunu belirtiyor. 

Erşidin Erkin yolculuğu sırasında Kocaeli'de çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından ağırlandı.İstanbul Güngören'den 1 Aralık tarihinde yola çıkan Erşidin Erkin, Kocaeli'nin Körfez ilçesine ulaştığında Turancı Hareket Platformu Kocaeli İl Başkanı Özer Mert Özdemir ve Türk Ocakları Kocaeli Şube Başkanı Yücel Alpay Demir tarafından karşılandı.

Erkin'e yürüyüşünde destek olacaklarını belirten Türk Ocakları Kocaeli Şube Başkanı Yücel Alpay Demir şu ifadeleri kullandı:

"Turancı Hareket Platformu üyesi arkadaşlarımız sosyal medyadan görmüşler kardeşimizin yürüyüşünü. Bizi bilgilendirdiler. Biz de birlikte geldik. Amacımız kardeşimizin yürüyüşüne destek vermek. Türkiye'nin neresine giderse gitsin, yalnız yürümeyecek. Türk Ocakları da imza kampanyası ile Çin'in uyguladığı bu zulmü bütün dünyaya duyurmaya çalışıyor. Bir buradan herkese sesleniyoruz. Siyasi görüş ayrımı yapmadan, hem Müslüman hem soydaş Doğu Türkistan halkının sesi soluğu olalım. Çin bu zulmü durdursun"

1 Aralık'ta İstanbul'dan yakını Ali Zülfikar(34) ile yola çıkan Doğu Türkistanlı Erşidin Erkin(32), yürüyüşünün 4. gününde(bugün) Sakarya'ya ulaştı. 

KAYNAK: QHA